Comics Bistro — Форум » Умно село » Комикси

Project: Wanderers [български online graphic novel]

(309 отговора, 22 участника)
  1. orehovka

мускетарка

Между другото, в моята глава дори опашката на балона подсказва нещо за начина, по който се изговарят репликите. Нормална плавно завъртяна опашка = нормален тон, къса подскачаща опашка тип "кардиограма" = напрегнат тон, опашка тип "светкавица, сочеща към устата - рязък тон, прекъсната опашка- пресеклив тон. И т.н.

Gangnam style!
  2. vasko

василаки

Кефи ме че се получи такава смислена дискусия.
    Формата на балона може сама по себе си да е графичен елемент - не визирам просто отдолу да има висулки, когато тонът е хладен, или назъбена, ако е по-рязък. Виждал съм (мисля в Астерикс) човечета в балона, или границата му да е от цветя, или едно добро, макар и позабравено изкуство - ребуса. Спомням си карикатура, в която затворник си мисли мисъл, а пазача си мисли клетка и едното попада в другото. Мислил съм и за илюстрация в книга да е панел от комикс с балончетата, не може да не е правено.

Като цяло комикса аз както го виждам се движи все по-добре и по-добре.

3. orehovka

мускетарка

Ма как само задълбахме с тия реплики. Аз въпреки всичко не съм съгласна с Brokentool.

brokentool каза:
    @orehovka - като цяло съм съгласен с нещата, които си написала и особено примерите, но ще си позволя да не се съглася за първия панел от страницата конкретно. представи си го така:

"Естесвено." [мини пауза на говорещия. ако имахме възможност, балончетата щяха да са полу-сляти. може би тук паузата е твърде дълга визуално?] "Това, което казвам, е само..." [мини пауза на говорещия. подрежда си мислите, за да се изрази по-добре. може би многоточието идва в повече, заедно с визуалното разделяне?] "че дори два пъти повече хора не биха гладували тук." [тук може би можеше да се избегне полу-разделянето на репликата. пречи ли обаче?]

На мен тези две изречения не ми звучат така. "Естествено." е ок да бъде в самостоятелен балон, защото това е цялостно изречение, макар и само от една дума. Дължината на паузата също е ок, точно по причина, че изречението е завършено и интонацията е паднала надолу.
    Обаче в другото изречение, което започва с "Това, което казвам, е само..." - ако го кажеш на глас, интонацията отлита нагоре и там увисва - защото продължението е в друг балон. Вмъкнатите части ("което казвам")всъщност са излишни и само натоварват изказа (и разполагането на думите по страницата). Вероятно щеше да се чете по-стегнато ако беше разпределено така (по номер на балоните):
    1. Естествено.
    2. Казвам само, че и двойно повече хора
    3. не биха гладували тук.

Ма хайде стига толкова разбор на реплики, че сигурно ставаме едни дребнави задници с нашите претенции. Страницата е хубава, това, че летъринга е малко неравномерен въобще няма значение.

Gangnam style!
  4. Vilorp

3ир-3ир-Член

За опашките на балоните и формата на самите балони съм напълно съгласен, в комикса те добавят допълнителен нюанс. Като пунктирания балон е шепнене.
    На кмета дълги опашки с леки вълнички му отиват все едно дими лулата. На другия по къси и без разни вълни говорят за стегнат тон.

5. brokentool

stories

след известен размисъл, съгласен съм с всичко на тази страница от темата

и да, orehovka добре е редактирала въпросната реплика.

и мен ме кефи дискусията, защото ние самите също обръщаме внимание на тези неща и ги обсъждаме помежду си. такъв тип feedback е адски ценен.

@vasko, благодаря

6. brokentool

stories

най-сетне страница 19.

7. vasko

василаки

8. Vilorp

3ир-3ир-Член

Картинки на втория ред май са разменени или поне репликите трябва да се четат като в китайски комикс от дясно на ляво та да имат смисъл.
    Информацията поднесена от стражника ми идва някак хаотична. Какво го интересува началника с кой си говорил? важната информация е: Скитника е тук от два дни и отговаря на описанието. После може да се каже че е пробвал да краде, а защо не е хванат или прокуден след тая постъпка е друг въпрос.
    Дали не е по-добре: „говорих с някой то местните хора” са се пренесе в първата картинка на последния ред?

9. orehovka

мускетарка

Ех, Спасе. Не са разменени кадрите.

Gangnam style!
  10. Rotorblade

Член

Страхотни сте! Еваларка!

11. Vilorp

3ир-3ир-Член

orehovka каза:
    Ех, Спасе. Не са разменени кадрите.

Кадрите не са разменени просто репликите звучат кофти ако се четат от ляво на дясно.
    Не бързайте да ми отговорите, не е спешно.
    Да ама не мога да отговоря веднага.

Все едно кмета се е депресирал, че не може да даде веднагически отговор на това колко прави 2+2.
    Виж, ако първата реплика е с иронична нотка нещата по биват.

12. brokentool

stories

@Rotorblade, благодаря

@Vilorp - разбирам какво имаш предвид, но в случая не съм съгласен, дори изобщо. ключовто в думите ти, за мен, е: "Информацията поднесена от стражника ми идва някак хаотична"

на всеки "му идва" по някакъв негов си начин. според мен няма объркване нито в репликите, нито в панелите. мисля, че дори други хора да правеха Скитници, в случая нямаше да ме бъгне нищо и като читател. на мен така ми идва.

13. brokentool

stories

нов concept art

14. Azzara

Solar

пастир-космонавт

Learn more?
  15. vasko

василаки

Леко генеричен ми стои, няма индивидуалност. Предполагам, че когато го довършите ще стои много по-добре.

16. Ns0

Член

хах.
    благодаря за подкрепата. космонавта пастир е в готовност за излитане към лунните пасбища!

--> vasko - той си е генерик, защото не търся индивидуалност. едва ли ще бъде по-завършен някога. такава е нелеката съдба на астронавтите-чобани
    търсенето продължава

17. brokentool

stories

тийзър за следващата страница (следващата седмица)

18. orehovka

мускетарка

Gangnam style!
  19. brokentool

stories

ии още един concept, в бързината

20. vasko

василаки

Счупен му е левия крак.

21. Lisa

random

чак пък счупен... малко неубедителна е позата обаче, наистина.

we come, we kill, we claim.
  22. brokentool

stories

честно казано, не бих могъл да се включа по последния казус само ще спомена, че тези две концепции бяха нарисувани с цел да обсъждаме елементи от облеклото, предимно за вътрешно ползване.

а сега, страницата:

23. Azzara

Solar

Ехе, стражи и чиновници. Все едно са си в техния град. Колко човека са тия?

Learn more?
  24. brokentool

stories

[SPOILER]

в Кладенци са малко и изпращат искане до HQ за въпросната информация. методът на комуникация и прочее подробности ще станат ясни.. скоро

[/SPOILER]

25. brokentool

stories

нова история в блога на Скитници.

Сбогуване

26. fan4battle

..

Хубава дискусия е станала с балоните и текста, аз съм също много чувствителен на тази тема. Специално в Бг комиксите като цяло не се обръща достатъчно внимание на това според мен, и ме радва подхващането ѝ тук във връзка с хубавото ви начинание. Не съм следил отдавна, артът е як и става по-як, и историята вече се завърта, комиксът добива тежест. Само последната страница защо е толкова малка - за да заредим сайта?

27. brokentool

stories

използвах автоматичния resize на imageshack, не за друго.

и благодаря за думите.

28. brokentool

stories

teaser за новата страница, която би трябвало да е готова до края на тази седмица:

29. brokentool

stories

..но, естествено, не беше

ами, в хиатус сме вече доста време, уви. наложи се поради ред причини.

сега обаче искам да ви споделя тук нашата историйка "На път", която беше част от Ко-миксер #5

---> ЦЪК <---

30. brokentool

stories

Здравейте отново.

Бая се поизгубихме, знаете как е.

Но Скитници се завръща скоро. Вече имаме няколко нови неща в блога,

Holiday Pinup Art

"Старчето" concept art

И един нов concept art на Феро ♥

и, кхъм, скоро* десетки нови страници!

* - "скоро"енеопределенаединицазаизмерваненавремекоетоесубективноирелативнопонятие
    такаченеговзимайтетвърденасериозноигледайтепофилософскинанещатавслучая

RSS емисия за отговорите по темата

Отговор »

Трябва влезете, за да напишете отговор.

Comics Bistro — Форум | Задвижван от bbPress | Дизайн и поддръжка от Ивайло Драганов | Хостинг от ICN.Bg