Comics Bistro — Форум » Туториъли, конкурси, обяви

1. vasko

василаки

Забелязвам, че доста хора тука не знаят как да си кръстят работите. Лошо няма, но нека все пак споделя АЗ как си организирам работните файлове, вярвам ще е от полза.

1. Какво име да дадем на файла си
    Името на един файл трябва да описва акуратно какъв е той, така че и след една година да можете да го намерите безпроблемно чрез search опцията на компютъра си. Името трябва да указва тематика, може и техника и прочие, но трябва да не буди недоумение у вас или, не дай боже, у клиента. Ще изглежда непрофесионално, ако му изпратите файл със заглавие от сорта на : “Untitled -12”, “Mackaspistoletilineart”, “ps4e567f78fc8o88c.jpg”, “ZA_IVAN”, “tabela_2”, “kartinka”, “kote” и пр. Това са примери за повече или по-малко неподходящи заглавия. Отнасяйте се с файла си като с нещо, което ще бъде сложено в рамка и закачено в реномиран музей. Това и по принцип трябва да ви стане втора природа – едно писмо да пишете, правете го така, все едно че получателят ще си го сложи в рамка. Това е японски принцип, но е валиден и за запада, макар да не пишем с йероглифи
    По същество: обикновено програмата ви пита за име при стартиране на сесията. Повечето тутори съветват да именувате файла си още тогава, но за мен лично това е неправилна практика – никога не знаете какво ще ви щукне за по-подходящо име по време на работа. За мен по принцип най-правилния метод е да се седне 5-6 минути и да се направи малко brainstorming – какво ще е името, какво ще рисуваме. Хванала ви е музата – OK, но все пак не се хвърляйте с рогата напред.
    Името трябва да е като ключова дума в мрежата ( wildcard ) – с нея намирате нужната информация лесно и бързор да извежда минимален брой отговори ( 2-5 )

2. Работни имена

Обикновено работният процес е поредица от работни файлове. Вие си знаете кога да save-вате – с практиката човек си изгражда шесто чувство според работната си програма. Аз овикновено давам по един save/save as преди операции, на които компа ми се задъхва, примерно Outer glow на сложни контури.
    Държа си работните файлове в една папка RABOTNI. Обикновено, ако съм избрал име примерно TheSaintAnthonius, задавам имена като “TheSaintAnthonius_1”, “TheSaintAnthonius_2”, “TheSaintAnthonius_3” и т.н. Името без разширение пазя за окончателния вариант “TheSaintAnthonius”, който отива в друга папка OKON4ATELNI. Ако тази линия на работа си има разклонения, запазвам файловете които искам с имена от сорта на “TheSaintAnthonius_FaceOnly”, “TheSaintAnthonius_CMYK” и пр. В подпапка RABOTNI/DOPYLNITELNI.

3. Йерархия

Всяка работа с в една папка с всички подпапки каккто е описано горе. Папките – по клиенти. Клиентите – по месеци. Месеците – по години. Годините – в отделна папка RABOTA. Линк към нея – винаги на десктопа.
    Правете и back-up на дискове или други удобни за целта устройства веднъж средно всеки 6 месеца.

Това е. Не претендирам за обективност. Сигурен съм, че старите кучета имат свои методи. Чакам да науча за тях с удоволствие!

Поздрави ине спирайте да рисувате!

2. val

Член

съгласен съм с казаното(написаното)
    малко да отклконя темата
    аз имах проблем до скоро с организирането на ресурсите си
    от това по-голямо зло няма
    да имаш много картинки и да са пръснати насам натам
    обикновенно на десктопа имам една папка TEMP
    и там ръгам всичко свалено през деня
    в края на деня обаче си отделям по 5 мин. да ги подредя по папки
    иначе е лудница
    трябваше ми един телефон и се наложи да го свалям пак от нета
    щот незнаех къде съм го заврял
    ядосах се и си подредих всичко за ден работа .....
    ама трябва някой да си седне на газъ и да го направи
    тоест компа си е един шкаф
    и ако не го подреждаш си губиш времето после докато си обуеш един чифт чорапи еднакви
    на Испански (Ротора може да потвърди)
    компютър е Ordenador превежда се нещо като Подреждане или Подредятор май:)

3. vasko

василаки

4ete6 mi mislite.
    Vytre6niq jivot na kompa do golqma stepen imitira vyn6niq na tyrsa4kite, Windows Corporation daje tyrpqha upreci 4e designa na Windows Search i Windows IE e na praktika ednakyv.
    Az sym se orientiral po kategoriite na YAHOO kakyv trqbva da e redyt na kompa mi. Yahoo vpro4em bilo ozna4avalo "Yet Another Hierachical Organised Oracle" - ime s dylga istoriq. Gledal sum kakvi sa kategoriite tam za da si precenq kakvi da sa moite. Ierarhiqta na grafila sy6to mnogo mi e pomagala.
    V ponedelnik 6te pusna edno spisy4e s imena na papki ot My Pictures vseki da se orientira. Prikanvam vsi4ki da storqt sy6toto za da se pou4im ot 4ujdiq opit.

( Sorry za lat )

Ще си позволя да цитирам Пратчет: "Системата на адските архиви обаче още се нуждаеше от известно смазване, защото шашардисаните демони подреждаха всичко в папката "Х" за "Хора".

4. Mel

модератор под прикритие

Аз лично съм вманиечена в това периодично да си подреждам всичко,било комп,било шкаф,иначе има моменти,когато всичко е пълна лудница Обаче е адска леснина да посегнеш към папката с невиртуални ксерокс-копия и да намериш това, което ти трябва.

девиз:Три пъти чети,един път трий!:D
  5. Snow

Special Ed

Абе не знам, голяма е свинщина моя комп. Особено папката с картинките. Но практиката ме научи на нещо - никви важни файлове на C:-то. Всичките работни файлове, музика, картинки, игри са по другите хардове. Нямам идея кога пак ще си дръпна 20 троянеца или ще стане няква друга грешка и ще трябва формат.

I may be a lot of things, but no one can accuse me of thinking before I speak.
  6. purple

Член

Ооо аз още едно време като ми се скара да не си кръщавам файловете 'мижитурка в тъмното', 'космонавт547' и подобни, си взех поука и си ги прекръстих всичките, които аз съм правила с подходящи имена. И на вариациите слагам _V01, _V02 и така нататък. Само дето още не съм ги наредила по години

7. hangemhigh13

Bounty Killer

Не мисля, че името на файла има голямо значение освен за това да можеш да се сещаш по-лесно за какво иде реч в него. kosmonaft_58 може би не е лоша идея, но ако има kosmonaft_57 и kosmonaft_59 значи имаш проблем - ако ти трябва бързо конкретния космонафт, защото те е хванала музата да му дорисуваш мустаците и не го намериш веднага, ще се фрустрираш и може накрая да ти се отще да рисуваш. Имам един познат, дето рисува само бойци (добре де, бих могъл и да съм аз . . . ) и ако си именува(м) файловете само по съдържание никога нищо не би(х) намерил. Затова ги именува(м) Big_Axe защото това е ключово нещо, което му(ми) напомня за тази рисунка или Arthur_Wolfheart защото, примерно, този герой така се казва.
    Аз примерно имам няколко папки в които са ми разпределени рисунките. "New" е за нови неща "Vrk" е за неща свързани с работа а "Test" е за всякакви опити и неща, които ми се правят, но нито са рисунка, която смятам да покажа, нито ми е за работа. Така, ако ми е нужно нещо. мога да си спомня първо с каква цел съм го правил и така веднага ще сведа избора си до 1/3 от нещата, които са правени наскоро.
    Е, от време на време трябва да се чистят тия папки, за да са подредени нещата и скоро ще го направя. Ще създам папка "old" и всичко ше иде там.
    Относно различните етапи - давайте им имена, които веднага ви дават идея за какво иде реч. Arthur_flats, Arthur_Lines и Arthur_shades са най-често срещаните ми етапи на рисунката, които си имат отделни файлове за да мога във всеки момент да се върна, ако нещо не работи. Крайния вариант, естествено, се казва Arthur_final. Често има и Arthur_final_2, когато реша да експериментирам и понякога стига и до 4, но въпроса е, че винаги мога да се ориентирам какво става, дори и да съм бил в провинцията за 3 дена, щото винаги всички етапи протичат така.

За допълнителното именуване на файла - DeviantArt го прави - там наистина има елемент на brainstorming за заглавието и то се случва понякога да помогне хората да харесат рисунката ти повече, отколкото биха иначе.

Chuck Norris can strangle you with a cordless phone.
  8. Dragunoff

Администратор

за смислените имена е вярно, за трите папки е много добра идея.
    Аз пък си ги разделям по години (т.е. има папка 2009, 2008 и т.н.) и допълнително всеки файл започва с ГГГГ-ММ-ДД- така лесно организирам нещата хронологично.

RSS емисия за отговорите по темата

Отговор

Трябва влезете, за да напишете отговор.

Comics Bistro — Форум | Задвижван от bbPress | Дизайн и поддръжка от Ивайло Драганов | Хостинг от ICN.Bg