Comics Bistro — Форум » Благата дума - хвърлен камък ;)

Правопис

(33 отговора, 17 участника)
  1. Lisa

random

да си подобрим писмения български език... или поне да опитаме.
    реших, че с посочване и обясняване на конкретни грешки е най-удачно.

и така...

we come, we kill, we claim.
  2. Lisa

random

understyle каза:
    тая последната дето е като апликация е много сполочлива

пише се сполУчлива, защото произлиза от думата "сполука" (а не "сполока")

3. Snow

Special Ed

Rotorblade каза:
    Ама тия нвеща са субективни и на мен като не ми допадат незначи че съм прав.

Няма я емотиконката-смърт от артлайн.

I may be a lot of things, but no one can accuse me of thinking before I speak.
  4. Lisa

random

ето ти я

тая грешка ми се вижда по-скоро случайна. и междувпрочем, като поправяш, трябва да обясняваш кое е правилното и защо.

5. Snow

Special Ed

Ам, аз не съм човек, който би се хванал сериозно да поправя правописа на хората по интернет. Отдавна е загубена кауза и издребняване.

А, да... и Ротора и в артлайн я правеше тая грешка доста.

6. RottenBrain

Член

пак ли бе дееба...

You can't stop the signal.
  7. Анонимен

Нерегистриран

RottenBrain каза:
    пак ли бе дееба...

Така. Правилното е "Да гу ибъ" и се явява стилистична форма на така популярното "Да му ибъ майката", което на есперанто значи "Уф, пак ли има сутляж за десерт."

8. vasko

василаки

Който иска да владее правописа, да си купи една българска граматика и да я прочете от кора до кора. Иначе и аз бих могъл да си губя времето да пиша неща, които никой не чете, примерно:

ГРАМАТИКА

Гл.1
    ФОНЕТИКА

Фонетика се нарича науката за звуците в езика и тяхната употреба.
    Звук ( фонема ) е всеки различим тон, издаван от човешкия говорен апарат. Всеки език разполага в определен брой звуци, наречени негов звуков имот, и в никой език не присъстват всички известни звуци. Звукът е твърде малка езикова единица, за да има смислоразличителна роля - роля, запазена за неговите надредни единици- думите и изреченията, изследвани съответно от науките морфология и синтаксис.
    В българския писмен книжовен език се използват 30 букви - писмени знаци, обозначаващи от един до два звука. Те се намират в постоянна установена последователност, наречена азбучна, която се учи наизуст.
    Българската азбука:
    а,б,в,г,д,е,ж,з,и,й,к,л,м,н,о,п,р,с,т,у,ф,х,ц,ч,ш,щ,ъ,ь,ю,я.

1. Всички, звуци, които могат да се произнесат самостойно, се наричат гласни и са шест на брой: а, е, и, о, у, ъ.
    1а. Буквите ю [иу] и я [иа] обозначават два звука и се наричат двугласни.
    2. Всички звуци, които не са нито гласни, нито двугласни, са съгласни.

и т.н.

9. Snow

Special Ed

И това за фонетиката по какъв повод го написа, че ми убягва нещо...

10. kivaaa

Член

vasko каза:
    Който иска да владее правописа, да си купи една българска граматика и да я прочете от кора до кора.

Може с нещо, което ще задържи вниманието на хората повечко време. И с четене на книги се учи правопис.

I'm not random, I just have many toughts.
  11. ghostrider

Exploding Penguin

vasko каза:
    Който иска да владее правописа, да си купи една българска граматика и да я прочете от кора до кора. Иначе и аз бих могъл да си губя времето да пиша неща, които никой не чете, примерно:

ГРАМАТИКА

Гл.1
    ФОНЕТИКА

Фонетика се нарича науката за звуците в езика и тяхната употреба.
    Звук ( фонема ) е всеки различим тон, издаван от човешкия говорен апарат. Всеки език разполага в определен брой звуци, наречени негов звуков имот, и в никой език не присъстват всички известни звуци. Звукът е твърде малка езикова единица, за да има смислоразличителна роля - роля, запазена за неговите надредни единици- думите и изреченията, изследвани съответно от науките морфология и синтаксис.
    В българския писмен книжовен език се използват 30 букви - писмени знаци, обозначаващи от един до два звука. Те се намират в постоянна установена последователност, наречена азбучна, която се учи наизуст.
    Българската азбука:
    а,б,в,г,д,е,ж,з,и,й,к,л,м,н,о,п,р,с,т,у,ф,х,ц,ч,ш,щ,ъ,ь,ю,я.

1. Всички, звуци, които могат да се произнесат самостойно, се наричат гласни и са шест на брой: а, е, и, о, у, ъ.
    1а. Буквите ю [иу] и я [иа] обозначават два звука и се наричат двугласни.
    2. Всички звуци, които не са нито гласни, нито двугласни, са съгласни.

и т.н.

Mistah Kurtz -- he dead.
  12. Satanasov

EVIL D!CK

УФСЪ!

13. Xquisite

Untitled

А защо повечето от хората наясно с граматиката се дразнят ужасно от хората, които ги мързи или не им е интересно да се занимават с това? Всеки път ми е ужасно интересно- поправки на грешките, миниуроци по морфологията и синтаксиса на словницата и не мога да схвана основният смисъл.
    И да съм в крак с темата "сутляж" се пише "сутляш".

14. Satanasov

EVIL D!CK

Ma тъз тема според вас ще седне ли да я чете някой, дет не го интересува как пише? Че и да си вземе поука пък...съвсем ми се вижда Сци Фи

От друга страна щом аз самия се нахендрих тука явно има шанс начинанието ви да успей

15. orehovka

мускетарка

Xquisite каза:
    А защо повечето от хората наясно с граматиката се дразнят ужасно от хората, които ги мързи или не им е интересно да се занимават с това? Всеки път ми е ужасно интересно- поправки на грешките, миниуроци по морфологията и синтаксиса на словницата и не мога да схвана основният смисъл.
    И да съм в крак с темата "сутляж" се пише "сутляш".

От гледна точка на нашата гилдия, това е изява на превъзходство Онези които владеят нормата непрекъснато йерархизират отношението между себе си и онези които не я владеят. Точно защото правописната норма е наложена по случаен начин и не може да се обоснове по друг начин освен с "така е, просто защтото е така".
    Иначе извън диагностиката на проблема като терор на грамотното малцинство над неграмотното мнозинство, аз съм твърдо "за" ограмотяването на населението по всякакви начини. Случвало ми се е да чета постове с толкова много правописни грешки, че 5 минути се двоумя какво всъщност е написано вътре. Освен това, ако си неграмотен по отношение на собствения си език, е твърде вероятно да си такъв и с другите езици, които мислиш, че владееш по-добре. (Няма да посочвам примери с потребители от този форум, те си знаят. )

Gangnam style!
  16. vasko

василаки

4ebi, ne me zapo4vai na taq tema...

17. fan4battle

..

Аз предлагам да се почне с основно нещо като това, че препинателните знаци като точка или запетая се пишат залепени за думата, след която са, и след тях се слага интервал. За да е лесно четимо. Щото има доста хора които или не знаят, или не ги вълнува...

18. Homo Liber

Член

Едно от предубежденията спрямо грамотността е, че тя се свежда до уж елементарните умения да четеш и пишеш, което е наивно. Грамотността изисква създаване, възприемане и тълкуване на текстове от различен вид. Тя е ниво на компетентност и зависи от степента на специализирани знания. Това я обвързва с образованието. По принцип функционалната, наричана още нисша, грамотност се постига за шест години в училище, а за висшата са нужни още 10- 12 години. Функционалната грамотност стига да четеш менюта, улични табели, вестника, сметката за тока и да изпълниш заповедите на ротния, но не и да мислиш, камо ли да пишеш правилно. Да си грамотен е трудно умение и това обяснява защо грамотните хора в България, например са толкова, колкото са били и по времето на цар Симеон- нещо като под 2 процента от населението. И това е нормално.

А, не и трахеята! Тя е хартиена!
  19. vasko

василаки

Охо, имаме си още един професор Добре дошъл Боромир Четеш ми мислите относно грамотността.
    Но пък докато общото ниво е толкова ниско, интелигентни начетени хора като теб и мен по-лесно си намират експертна работа и могат да изискват по-висока заплата, нали ?
    Впрочем форума е повече за рисуване, ако можеш да рисуваш, пускай в "И сам воинът е воин" раздела. Ако не си рисувал още, пробвай! На добър път и приятно прекарване в нашия форум

20. Snow

Special Ed

vasko каза:
    Охо, имаме си още един професор. Добре дошъл, Боромир. Четеш ми мислите относно грамотността.
    Но пък докато общото ниво е толкова ниско, интелигентни начетени хора като теб и мен по-лесно си намират експертна работа и могат да изискват по-висока заплата, нали ?
    Впрочем форумът е повече за рисуване, ако можеш да рисуваш, пускай в "И сам воинът е воин" раздела. Ако не си рисувал още, пробвай! На добър път и приятно прекарване в нашия форум.

Едит: Заяждам се. "Форумът" е подлог. Слага се запетая преди обръщение. И точките.

[:lol:] Да си подобрим писмения български език... или поне да опитаме.
    Реших, че с посочване и обясняване на конкретни грешки е най-удачно.

И така...

Скучно ми е...

21. vasko

василаки

Личи си
    Моето са бели грешки. Ако си правех редакция, щях да ги хвана.В никой форум грамотността не се съблюдава толкова строго, че хората да се грижат за препинателните знаци. Аз примерно обичам да ям буквите в края на думите ( старата ми учителка за изпитите по литература, лека й пръст, казваше: не яж букви - не са вкусни. )За друго е въпроса - когато неграмотността стигне дотам, че никой никого не разбира. Примерно масово се делят представки от думите или сходни частици се лепят към тях, т.е. хората повсеместно нямат представа що е морфема. "незнам", "несъм", "немога". Под влияние на методийцата "я" става "йа" - "занайатта" вм. "занаята", ю е "йу", и под ударение ( притежателното местоимения за ж.р. ) тотално мина в нелегалност поради липсата му в клавиатурите, обратното, Й кратко триумфално се пише навсякъде, според мен под влияние на азбучната последователност и-й, и набиването в главите на учениците на архаичното църковно име ПаисиЙ. "Откаде мога да си купйа батерий".
    Липсва представа за фонема. Хората не различават "а" от "ъ" и "о" от "у". Никой не помни уроците за непостоянно ъ и променливо я. Думата числителните и от двата вида масово се заменят с цифри.
    И прочиииииииииеееееееееееееееееееееееееееееееееее.... Мога да изброявам подобни примери с часове.

Най-страшното обаче са стилистичните грешки. Там вече има неразбиране на синтактичната роля на думите. Страшна е, защото я правят и порастнали хора, а някои и имат нахалството да се пишат филолози и преводачи. Примерно пише се "предстоящият да бъде премиер Бойко Борисов" - една езикова конструкция, която е сляпо заета от английския, и която е грубо насилие над нашия език, просто няма място в него. Или: "прекрасната-нали-така-ви-казахме работа на Велинов" - също груба заемка.
    Особено ме дразнят некадърните преводи по тракерите. Ясно, че е пиратско, но къде барабар Петко с мъжете дееба, като още сричаш? Особено ме подразни превода на "The hunt for gollum" - аз съм си обещал тоя под-превод да си го запиша да си го имам да ме разсмива. То не беше "Голем" вм. Ам-Гъл, "високи елфи", "бялото търво на Аратор", не беше чудо.
    Припомня ми първия филм от трилогията Саруман и Гандалф като разглеждат палантира и Гандалф вика: "-They are not all accounted for, the lost seeing stones" (-Не знаем в чии зли ръце може да са попаднали някои от палантирите ), което се превежда като "Не знаем къде е Изгубеното море от камъни".

НА ПРЕДПОСЛЕДНО МЯСТО ПО ГРАМОТНОСТ СМЕ В ЕВРОПА, 44-ТИ В СВЕТА ОТ 197 СТРАНИ ОБЩО, НАРЕД С ТРИНИДАД И ТОБАНГО.

22. RottenBrain

Член

Тобаго е. Без Н. Нали ще се ограмотявама x)
    Шегата настрана - прав си за повечето неща. Но не мисля, че причината за Й вместо И е баш Паисий Причината е, че някой реши, че изглежда по-грамотен като ползва Й и от там тръгна като "мода" x)
    И за И-то с ударение не си прав - нищо не пречи да ползваш "й" като заместителен символ.
    Еби го, за чий се товарите? Точно пък в тоя форум (което ви бях казал и в артлйната) - на фона на болшинстовото от интернет форуми, тук цъфтим. Лисицата беше казала, че не е оферта да се състезаваш с умствено изостанали, ама пък заслужава ли си да се занимаваш с дреболии? Да си пишат както си искат, техен си проблем. Таман ще се влиза по-лесно по ВУЗовете с изпит по български

23. Homo Liber

Член

vasko, нямах коварният замисъл да омаловажа и/ или поставя по- малко грамотните на по- ниско стъпало, напротив, познавам достатъчно хора, които не могат да сглобят едно изречение без куп правописни грешки, но това не ги прави по- малко ценни в други отношения, в които аз съм пълен дилетант. Исках да кажа, че насилственото или някаквото подобно ограмотяване е изгубена кауза.
    Добре заварил!

24. bast

The Alien cat

Аз тук ще има много хора да ме поправят, защото от бързината или от факта, че все ми се спи прая мега тъпи грешки изяждам букви или ги бъркам ..... а бе тъпак съм и тва е

25. Lisa

random

баси колко сте зле всичките до един, професорите наред с многознайковците. къде съм написала, че тва е тема за ДИСКУСИЯ върху ГРАМОТНОСТТА?! я ми посочете.

направих я тая тема, щото имах желание да помогна на някви (да ви наняквам няквото) хора, дето имат желание да си оправят правописа, пък - признавам си - ме мързеше да седна да направя анализ на грешките и обяснения към тях.

благодаря, че ми усложнявате работата.
    ето ви и по едно изречение специално за всеки, да не се почувствате твърде обединени:
    @Snow: правописът си е един и същи навсякъде. ако не го можеш в нета, не го можеш и извън него.
    @RottenBrain: пак, бе, дееба. ти вземи прочети една книга, бъдещи ми студенте по психология, че ще те скъсат на първите изпити още.
    @Dash: може пък да произлиза от "д`те еба", т.е. "да те еба". имаш ли доказателства в подкрепа на твърдението си?
    @vasko: ... тия, дето биха седнали да четат граматиката, си я знаят, така или иначе. постът ти е доста безполезен и в друг аспект - дори някой да иска да научи нещо, ти си му дал твърде теоретичната част на нещата, с която на много малко хора им се занимава. накратко - яко ти куца маркетинга.
    @kivaaa: мда.
    @ghostrider: indeed.
    @Satanasov: "поука"?!
    @orehovka: just you wait, professor 'Iggins!
    @fan4battle: мечтиии... хората ги мързи думите да се научат да пишат правилно, пък какво остава за четливостта в текстовете им...
    @homo liber: ... идейката беше да се започне с правилничко писане на думичките, а после да минем към сложничките нещица със сложничките именца "грърматика", "синтаxис" и сешш се.
    @bast: eми що не седнеш да помислиш, преди да напишеш нещо. затова е форум, а не чат. твоят пост наистина е пълен с грешки.

айде, приятна дискусия, многознайковци такива.

26. RottenBrain

Член

Lisa каза:
    @RottenBrain: пак, бе, дееба. ти вземи прочети една книга, бъдещи ми студенте по психология, че ще те скъсат на първите изпити още.

27. gmurdzhev

Член

умните хора си личат по умните въпроси :D, та затва... може ли някой да ми каже как е правилно: "на мен ми стига" или "мен ми стига", "на мен ми се струва" или "мен ми се струва"? а сега да ви видя,м? благодаря предварително на тези които ще си направят труда.

28. ApriLL...

[0__^ (RoCk]

ами,gmurdzhev,според мен би трябвало да е 'на мен ми стига',защото се казва 'стига ми' а 'ми' е кратка форма на 'на мен' няма как да е 'мен' понеже кратката форма на 'мен' е 'ме',пък не казваш 'стига ме',а 'стига ми'...поне това е,което помня от часовете по български

29. Homo Liber

Член

Lisa, това нормално при интернетските дискусии. Като пиша, си викам "Къф съм талент". Като се зачета, често си губя нишката. Трябва да почна да слагам точка след всяка пета дума и да избягвам безумни разяснения в скоби и скоблета.
    Накрая слагам озъбен емотикон , за да не забравят, че не съм сериозен. Това, според мен, решава всичко, а дали съм бил разбран... Еееех...

ПП. Поне ми е лесно, рядко съм злонамерен.

30. ApriLL...

[0__^ (RoCk]

абе не знам разбран ли си или не ама аз нищто не схванах освен онова за злобния емотикон и да не смятам че във форум трябва да се гледа чак толкова правопис,фонетика и т.н. щото е дразнещо на всяка 3та дума да се чудиш:сложих ли правилно запетаята

RSS емисия за отговорите по темата

Отговор »

Трябва влезете, за да напишете отговор.

Comics Bistro — Форум | Задвижван от bbPress | Дизайн и поддръжка от Ивайло Драганов | Хостинг от ICN.Bg