Comics Bistro — Форум » Златният пръст » И сам воинът е воин

1. comix-boy

Член

Здравейте на всички ,

Потърсих подобна тема във форума , но така и не открих сходна , за това ще поставя началото на тази тук. И така, знаем, че може би най-подходящото и най-оригинално нещо в комиксите е да се рисуват надписите (речта) в "балончетата" на ръка , за да станат идентични и неповторими , но за хората като мен , и доста други комикс художници които правят комикси на български , които не искат да използват своите "ръкописни умения" , използват дигитални шрифтове за да се получи техният комикс както трябва .
    Не знам дали някои от вас са срещали този проблем , но ако не искаш да използваш стандартният Arial шрифт, и въпреки това искаш да направиш своят комикс добре визуализиран , търсиш в интеренет кирилизирани шрифтове. Докато търсих днес в интернет видях , че към момента има доста безплатни шрифтове на кирилица , които могат да се използват под една или друга форма, но те не са и на половина толкова многобройни колкото латинските шрифтове . За това отваряме тази тема , да намерим най-добрите от най-добрите шрифтове подходящи за комикс "балончета" или заглавие.

Нека да направим така , всеки който иска да се включи в темата с най-любимите от него шрифтове , да публикува изображение с надпис използван от даденият шрифт , да напише името на шрифта , дали е за заглавие или за речта , и да постави линк за сваляне , за да е по-лесно на потребителите да се сдобият с харесаният шрифт.

И тъй като аз отварям темата , аз ще поставя и нейното начало. Ето моето първо предложение:

1. Шрифт за балончета (за речта):
    - Име: BKHandy Bold Cyr
    - линк за сваляне: ТУК
    - Лично аз все още не съм изпробвал този шрифт, тъй като преди малко го намерих, но ми изглежда по мое мнение изключително приятен на вид, ясен и четлив и според мен подходящ много за балончетата.

2. Шрифт за заглавие на комикс:
    - Име: Beryozki - (вместо да добавям снимка натисни ТУК и ще ти излезе цяла презентация за този шрифт)
    - Можеш да го изтеглиш най-долу от презентационната страница
    - Въпреки , че съм на мнение , че заглавията е най-добре да се рисуват, ако някой предпочита шрифт за заглавие , мисля , че този е изключително подходящ , пък особено ако е за някой уестърн комикс

E това е за сега от мен, очаквам вашите предложения , на любимите ви шрифтове или тези които най-обичате да използвате за вашите комикси

2. vasko

василаки

Аз кирилизирах навремето за Грозен шрифтове, които впоследствие изтекоха по нашите ширини. Потърси из мрежата щом си тръгнал така с безплатния обяд. Тогава нямах сегашните си умения и имат доста грешки, но и няма да повторя това упражнение по ред причини.

Иначе имаме в офиса един кирилизран специално за комикси, даже и гръцка му направих... но доколкото знам клиента си го продва на техния сайт, не се интересувам толкова от разпространението след като дизайна е готов.

Не си "бери" като циганите шрифтове, ограбваш труда и нервите на много хора.

В MyFonts има много шрифтове, които се разпространяват безплатно по договор, с тях се зарибяват хората за по-големите пакети. Paratype и Parashute са най-големите за кирилица, но тяхната е руската версия.

3. comix-boy

Член

vasko каза:
    Аз кирилизирах навремето за Грозен шрифтове, които впоследствие изтекоха по нашите ширини. Потърси из мрежата щом си тръгнал така с безплатния обяд. Тогава нямах сегашните си умения и имат доста грешки, но и няма да повторя това упражнение по ред причини.

Иначе имаме в офиса един кирилизран специално за комикси, даже и гръцка му направих... но доколкото знам клиента си го продва на техния сайт, не се интересувам толкова от разпространението след като дизайна е готов.

Не си "бери" като циганите шрифтове, ограбваш труда и нервите на много хора.

В MyFonts има много шрифтове, които се разпространяват безплатно по договор, с тях се зарибяват хората за по-големите пакети. Paratype и Parashute са най-големите за кирилица, но тяхната е руската версия.

Напълно си прав , и съм съгласен с теб , че се ограбва труда на хората които са създали дадено нещо . Може , би не съм се изразил правилно. Защото в интернет има много шрифтове които се разпространяват безплатно от самите автори , исках да конкретизирам в темата тези безплатни шрифтове , които самите им създатели умишлено разпространяват онлайн.

4. vasko

василаки

Ахаа. ОК Не мога да се сетя конкретно за шрифтове, които да се ползват за комикси с кирилица, но можеш да пробваш с 4 от нашето PH:

http://www.fontfabric.com/ph-free-fonts/

Скрол надолу до зеленото бутонче.

5. comix-boy

Член

Да тези изглеждат страхотно ! Точно идеални са за комикси , или заглавие , биха изглеждали супер .

А по между другото ето още едно предложение от мен:

1. Шрифт за балончета (за речта):
    - Име: A day without sun

1. Шрифт за заглавие:
    - Име:Yarin
    - Автор: Mario Pan

6. vasko

василаки

Супер, супер
    Колегата ме насочи към http://www.comicbookfonts.com
    Доколкото разбрах големите комикс-издатекства работят с техни шрифтове. Не знам там да имат кирилица, но можеш да ги видиш като ниво, което трябва да има един комикс шрифт.

Шрифта, за който ти говорех - Комика - разбрах, че си е бил само за вътрешна употреба.

По надолу ще напиша някои неща, които са теоретични и не са критика конкретно към някого:

...

Ако някой се интересува от техническата част:
    Принципно да се направи комиксов шрифт е много по-сложно от обикновен гротесков. Имитира написан на ръка текст и затова има лек наклон нядясно, игра тънко-дебело в гредите, специфични заобляния и ред други характеристики. Задължително трябва да има болд версия, защото в комиксите се болдира много. Освен това трябва да си "ходи" добре с шрифтовете за звукови ефекти.

Тези, които си показал стоят ок сами за себе си, или в някаква проста display композиция - "текст на фон", но представи си ги смалени в балончета, страница след страница - според мен там не биха стояли добре, особено BKHandy Bold Cyr. Виж какво разностилие има.

Голямото Ж е с едни крачета, малкото - с други.
    Я-то голямото и малкото по същия начин.
    Много от буквите като ги смалиш пропорционално - С, Ц, Ш, Щ - би се видяло колко се различават малките от големите. По наклон, овали, общ характер.
    И-то главното е право, както е редно, а малкото е със заобляне - малкото п обаче е умалено главно, а не n, както е редно.

(Даже не засягам въпроса с българска vs руска кирилица. Само ще кажа, че и руснаците имат дефицит на кирилски шрифтове и нищо не пречи ние да им наложим нашата версия, а не наопаки. Размера няма значение. Япония като е един остров това пречи ли цял свят да залита по тяхната култура? И ние можем)

Пробвай да хванеш някой такъв шрифт и да ошрифтиш някоя страница от комикс. Там най-добре би се видяло кое става и кое -не.

7. vasko

василаки

Ако ми остане време ще потърся за безплатни легални комикс-шрифтове. Лично на мен не ми се е налагало да търся такива досега.

8. comix-boy

Член

Мисля , че те разбрах , направил си добър анализ на това какъв би трябвало да изглежда един шрифт за комикс , и кое би седяло добре. Идеално към темата. Благодаря за интересното включване и за съветите .

9. comix-boy

Член

И като говорим за подходящи за комикс шрифтове , в доста от комиксите които съм чел (предимно преведените на български комикс серии на The Goon), някои от комиксите от новата "Дъга" , и някои комикси от списание "Ко-миксер" използват ето този шрифт.

Специално този откъс е от комиксът със заглавие "Успешна стратегия" на Веселин Костадинов и Роман Кисьов (NsO) , намерил мястото си в четвърти брой на списание "Ко-миксер" .

Много ми харесва , начина на изписването на "Д"-то , и лекият наклон на главните букви. Мисля , че е идеалният шрифт за комикс. Като цяло виждал съм доста хора да използват този шрифт, но така и не мога да го намеря в интернет. (не ,че знам с какво заглавие да го търся де), но от шрифтовете на които съм попадал, не съм се натъквал именно на този.

10. comix-boy

Член

Деам,

Открих търсеният от мен шрифт (с изключение , че няма малки букви , а се изобразява само с главни), и още 10-тина супер страхотни шрифтове предназначени тъкмо за комикси .

ЛИНК Има доста интересни и подходящи кирилизирани предложения.

RSS емисия за отговорите по темата

Отговор

Трябва влезете, за да напишете отговор.

Comics Bistro — Форум | Задвижван от bbPress | Дизайн и поддръжка от Ивайло Драганов | Хостинг от ICN.Bg