Comics Bistro — Форум » Златният пръст » И сам воинът е воин

  1. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    Vilorp,

    книгата няма да я коментирам, защото нямам време да я прочета. Но две неща ми се набиват на очи на линка, който си дал:

    1. Под Хроум текста излиза плътно ляво подравнен, един пиксел няма,
    и
    2. Какъв е смисъла да пишеш "Иди на епизод 128" примерно, вместо директно да си го сложиш като линк??? Някаква много странна липса на интерактивност в интерактивна среда е това, което беше логично за КНИГА някога но сега книгата е в ИНТЕРНЕТ.

    Edit:

    Погледнах и нещата, които си правил на Illu. Не се прави така и ти и сам виждаш, че ефекта не е кефски. Нямаш контрол върху линията чрез autotrace-а. Научи се да си го изцъкваш с Pen Tool-a. И работата ти с шрифтово има какво да подобриш мисля, като за начало никога по никакъв повод не ползваш Comic Sans.

    Апропо, някъде във форума има на линк онези комиксови шрифтове, които имаше в предния форум навремето? Имаше един добър но съм му забравил името.

  2. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    За статията
    - би трябвало вече да е наред, появява ми се тоя проблем периодично като правя някакви промени, ама и идея нямам от къде идва. Знам само че като отворя на визуален редактор и засейфам нещата се оправят.
    - за линковете - има си линкове бре, като цъкнеш на „А сега припкай на 128”, това на 128 е вътрешна препратка в текста.

    На писалката така и не можах да ѝ хвана цаката как се работи с нея =/, един път става един път не, а в книжката дето чета по въпроса не казват защо =/. Колкото до шрифта търсех някой по гоблински, за картата, а за комикса ат наличните ми тоя най ставаше.

    Баях то сатна цял пост с оправдания

    Дали можете да ме насочите към някакви клипчета за употребата на Pen tool-а? Какви шрифтове биха били подходящи за използване в комикс и защо Comic Sans е ноподходяш?

  3. Dragon_Phoenix

    Член
    Joined: Мар '09
    Posts: 996

    offline

    За пен тул виж в Тубата
    За Шрифтове виж в Гугле
    Колкото до шрифта, никой от колегите не може да ти даде логично обяснение. Просто не му се кефят.

    Dragons Are Awesome!!!
  4. fan4battle

    ..
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 805

    offline

    Всъщност ето тук има доста пространен, но приятен материал по въпроса: http://kadavy.net/blog/posts/why-you-hate-comic-sans/

  5. brokentool

    stories
    Joined: Ное '11
    Posts: 567

    offline

    +1 фена

  6. Dragon_Phoenix

    Член
    Joined: Мар '09
    Posts: 996

    offline

    Което пак потвърждава тезата ми, че никой от колегите не може да ти даде логичен отговор, защо да не ползваш 'комик санс'.

    Dragons Are Awesome!!!
  7. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    Да, има линкове. При мене по някаква причина излизаха с черно но сега са OK. mebad

  8. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    За книжката и васко:
    Понеже линка хваща са опашката „на ХХ.”, а контараста между синьо и черне но е толкова голям и при първо гледане не се виждат.

    За комиксовия шрифт намерих ваща тема, която пък препраща към руски сайт. Ама и там по различните шрифтове са предимно за Бум, Тряс, пляс ефекти, за текст си приличат на хелветика или роман.

  9. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Последният ми сблъсък с Comic Sans беше миналата седмица. Станах в 5, сложих си изгладения костюм, бяла риза и вратовръзка. Отидохме в замъка Хоенкамер. Пихме кафе. Седнахме в залата с други инженери от цял свят. На подиума излезе изтупан професор да говори за бъдещото развитие на физичните компютърни симулации. Закачи MacBook-а си на биймъра и всички вперихме поглед в презентацията му... която беше на Comic Sans!
    AAaaaaaaaaaa Кхххх!

    Learn more?
  10. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    Доколкото разбирам проблема не е в самият шриф, а в това че се ползва не неточни места - презентации на „ъдещото развитие на физичните компютърни симулации”, „некролози” и „търся загубеното си кученце”.
    Освен това се ползва масова защото върви в комплект си виндулса.

  11. Xquisite

    Untitled
    Joined: Дек '08
    Posts: 447

    offline

    То според причините, изтъкнати в статията, би трябвало да оплюем над 90%-та от съществуващите шрифтове. Всъщност няма грозни шрифтове. Има неадекватна употреба на шрифтове.
    Линк първи:

    http://comicsansproject.blogspot.com/

    Линк втори:

    http://comicsansproject.tumblr.com/

  12. brokentool

    stories
    Joined: Ное '11
    Posts: 567

    offline

    Azzara каза:
    Последният ми сблъсък с Comic Sans беше миналата седмица. Станах в 5, сложих си изгладения костюм, бяла риза и вратовръзка. Отидохме в замъка Хоенкамер. Пихме кафе. Седнахме в залата с други инженери от цял свят. На подиума излезе изтупан професор да говори за бъдещото развитие на физичните компютърни симулации. Закачи MacBook-а си на биймъра и всички вперихме поглед в презентацията му... която беше на Comic Sans!
    AAaaaaaaaaaa Кхххх!

  13. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    И най-свестния шрифт на света ще издиша ако се ползва под и над път, това важи и за Таймс, и за Хелветиката. Тука темата наистина е много дълбока и няма да влизам в подробности. Аз лично много отдавна не съм бил по руските пиратски сайтове щото си бях задръстил харда с техни файлове - там има материали за всякакъв дизайн. Няма начин да няма шрифтове.

    Писал съм ти в другата тема за корицата.

  14. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    Още една реставрация

    Бягат ми обаче шриштовете =/
    Особено в името на автора целих го целих го и пак не се получи добре =/

  15. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    На мене ми харесва.

  16. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline


    Наканих се да направя и лемура, ма илюстратора ми зава някаква грешка в шрифтовете.
    Това което съм избрал достатъчно арабско/четливо ли е?

  17. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    по-скоро е индийско, ама да речем, че се връзва с ориенталската вълна. а шрифтът на плаката ме докарва до кривогледство.

  18. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    С други думи казано, ако не знаеш/подозираш какво пише на плаката не можеш да го разчетеш?
    Ако ползвам хелветика дали ще седи кофти?

  19. fan4battle

    ..
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 805

    offline

    "По-добре мъртав?"
    Предполагам не е лесно да се намери кирилски шрифт, симулиращ арабица. Иначе такива шрифтове са интересни за ефект, но не са особено четливи за основен текст. В такъв случай е по-добре ако се ползва четлив шрифт с по-лека стилистична препратка към търсената азбука. Или така поне аз смятам. Между другото този индийски шрифт е доста четлив, особено в сравнение с този на плаката.

  20. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline


    Намерих си кирилския арабски шрифт, ама май ще се върщам към комиск шрифта за основа.
    DS Arabic
    DS Izmir
    Друго питане ми е за местата на панелите с текст. На мен тъй горе долу ми се струват наред ама дали пък няма някакви стандерти или нещо то тоя род което да е по-добър вариант?

    п.п. извинявам се за разтягането.

  21. fan4battle

    ..
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 805

    offline

    Ами, трудно четим е и този шрифт. Не става за основен текст.
    По принцип текстът, също както и картинките, трябва да бъде положен така, че да води окото в последователността на историята. В предната картинка стоеше по-ясно, сега е твърде нагъчкано. Тъй като двата абзаца са смислово разделени, смятам че следва повече пространство да има между тях и техните картинки, ако няма да слагаш рамки. Бих предложил една-две книги, които приятно и достъпно обясняват много неща за комиксите, включително позиционирането на текста, но са все на английски език.
    А, по-горе бях обърнал внимание на това, че се пише мъртъв, а не мъртав. Освен ако не е умишлена грешка де.

  22. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    Малко по-четлив шрифт различен от комикс + черти + оправен мъртвец.

  23. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Я, комикс-игра ли е това?
    Много е странна стилистично. Имаш нинджа в халифат на изгубен континент, където пишат с индийска азбука, а основният текст е на възрожденска ижица.

    Learn more?
  24. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    Оплюха ми кирилик арабиката като нечетима, а комикс шрифта всички го плюят, та за компромис между четимост и някаква заиграфка...
    Иначе за комикс игра:
    r3r.hit.bg
    lemura.hit.bg

  25. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    в интернет е пълно си кирилизирани шрифтове. просто трябва да потърсиш. е тука в първия сайт, на който попаднах, има 800+. и както бе споменато, основният ти шрифт няма нужда да се опитва да наподобавя свръх много на арабицата - според мен просто избери някой със сравнително ръкописен вид, но не твърде прилежен, по-свободен, с варираща дебелина и ползвай него.

  26. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    http://www.fonts-bg.eu/index.php?p=cat-shrifts&cid=4&page=21 - Тагир, втория от горе надолу?
    http://www.fonts-bg.eu/index.php?p=cat-shrifts&cid=4&page=43 - rab3end, последния?

  27. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    тоя аrab3end не е ли шрифта, който ползваш в момента?

  28. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    След кратка справка - да същия е, просто с друго име фигурира при мене. =/

  29. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    Да попитам за малко консултация относно тази корица: http://prikachi.com/images/408/6171408L.jpg
    Какво мога да подобря?

  30. Vilorp

    3ир-3ир-Член
    Joined: Авг '12
    Posts: 467

    offline

    Добре нова корица: http://prikachi.com/images/210/6175210G.jpg
    Търся предложения за цветовата гама на надписите.


RSS емисия за отговорите по темата

Отговор »

Трябва влезете, за да напишете отговор.

Comics Bistro — Форум | Задвижван от bbPress | Дизайн и поддръжка от Ивайло Драганов | Хостинг от ICN.Bg