Comics Bistro — Форум » Благата дума - хвърлен камък ;)

Какво четем

(210 отговора, 31 участника)

Етикети:

  1. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Забрави да споменеш, че бащата на главния герой е Джони Уокър от бутилките уиски.
    Не съм сигурен дали не тролваш, но с много интересни впечатления си останал от книгата. Аз си я четох (слушах) с голямо удоволствие. Забавна книжка със симпатични персонажи. "Yes, Nakata is Azzara's favorite!" : )
    Доста се чудих, кой е тоя мъж андрогин (последно което от двете бил, аз пък си спомням смътно, че беше недоразвита жена). Как така не можах да се сетя веднага за такъв отвратителен персонаж, който да се нареди до лайната, пиявиците и яденето на сърца, които толкова са те впечатлили.
    Описанието ти на финала на матрицата в който противникът на Роки експлоадира ми се вижда по-сюреалистично от Кафка на брега, но като не съм гледал нито един от двата, не мога да преценя. Това за контекста също не го схванах, явно си ползваш някаква твоя дефиниция. Книгата e character driven, авторът няма работа да съединява сюжети в някакъв гранд финал. Не претендирам, че я разбирам напълно, но на мен ми се стори абсолютно затворена и завършена историята. Поне докато Кафка не срещне друга жена на улицата и не реши, че е майка му, сестра му, леля му, преродения му дядо и прочие.

    Learn more?
  2. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    Не тролвам, просто сцената с яденето на сърцата ме отврати достатъчно за да захвърля книгата малко по-късно, както писах по-горе. Можеш ли да ми обясниш примерно каква функция има андрогина ? По какъв начин спомага за действието ? Как се развива като герой ? Как спомага за предаване посланието на автора ? На мен като малко ограничено човече дето е чело някакви си няколкостотин книги това ми убягна.
    накратко не можах да схвана посланието на романа, нито какво именно описва. Да не би да трябва да се чете с друга книга, или просто не е най-добрата му книга ?

  3. Xquisite

    Untitled
    Joined: Дек '08
    Posts: 447

    offline

    Според мен "Кафка на плажа" не е най- добрата му книга. Много повече ми харесва "Хроника на птицата с пружина", например. Но "Кафка" също ми харесва. Друг въпрос е, че според мен и от превода може да се желае повече, защото много неща се губят- например "kokoro" е преведено като "душа", а понятието е много по- дълбоко.
    По едно време страшно се кефех на Мураками, накупих всичко, което беше излязло от него, но след като го прочетох донякъде се разочаровах- във всяка книга главния герой е тъжен, депресиран тип, задължително има котка, слуша се джаз, появява се някоя странна жена, а бе с две думи шаблона е отвсякъде. Казват, че последната книга, която е излязла- "Танцувай, танцувай, танцувай" била различна и може да се пробвам да я прочета. Но това не пречи да съм препрочела "Хрониката" вече три пъти.
    Не знам защо не те кефи "Кафка", но при Мураками е така- или ти харесва, или абсолютно не. "Кафка" не дава ясни послания- всичко е твоя интерпретация, тази книга е като лабиринт.

  4. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    vasko каза:
    Можеш ли да ми обясниш примерно каква функция има андрогина ? По какъв начин спомага за действието ? Как се развива като герой ? Как спомага за предаване посланието на автора ? На мен като малко ограничено човече дето е чело някакви си няколкостотин книги това ми убягна.

    Отговорих ти накратко. Книжката е "character driven", а не "plot driven". Ползвам тия определения, понеже са от книга, която ти си ми препоръчвал. Героят не изпълнява функция в някаква схема проектирана от автора. Не е инструмент който да "служи" за каквото и да било. Животът не е формална система, в която събитията се случват, за да изразят някаква позиция или поука. Каква роля изпъляват колегите ти в службата например? Какво послание ти предават? Как спомагат за развитието на действието? Какви обрати ще настъпят в живота им и как това спомага за разгръщането на идеята? Кое събитие е завръзката и дали ще видиш, как всяко нещо ще си дойде на мястото в развръзката?

    Авторът просто си фантазира. Нещо като мисловен експеримент. Целта му не е да поучава, а да изследва. Примерно, какво място в живота би могъл да намери човек, който няма пол, но има достойнство. Или това е изключено, понеже достойнството е стереотипна линия на поведение, което се постига с проявление на мъжество при мъжа и на нещо друго при жената. Друг експеримент - дали подобен андрогенен "мъж" автоматично предизвиква физическо отвращение или при определени обстоятелства това може да не е така. Да речем, героят ще е някакъв чист и спретнат библиотекар, с извисена естетическа култура и с уравновесен характер, лишен от всякакви странности и перверзии. Авторът може би не знае тия неща в началото и тепърва опознава персонажа заедно с читателя.
    Е да, ама това е мисловен експеримент, много ясно, че в някакъв идеализиран контекст, в който не става дума за полове човекът ще си функционира нормално. Дай да го сложим да си партнира с някакъв бесен объркан тинейджър, чийто живот се върти около отношенията му с жени и да видим какво ще се получи.
    Та такива неща, не съм мислил задълбочено върху персонажа. Просто не е имал такова разтърсващо влияние върху мен.

    Learn more?
  5. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    Azzara каза:

    ...достойнството е стереотипна линия на поведение, което се постига с проявление на мъжество при мъжа и на нещо друго при жената.

    разби ме.

  6. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Мхм, сещаш се, че това е strawman argument предполагам.

    Learn more?
  7. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    поясни?

  8. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Да взема да ти отговоря освен. : )
    Приемам, че не си чела книгата. Достойнството за което говоря е достойнството на ментора, което е стереотипна родителска роля. Въпросът е, как човек без пол поема такава роля. Тоест, в коя роля влиза. С кого се идентифицира.
    Vasko, никъде не е казвал, че отвращението му произлиза от това, че по някакъв начин на героя му липсва достойнсто или мъжество или каквото и да е в тоя ред на мисли. Така че разнищването на такава (нелепа) теза е като да разнищвам сламено чучело, което сам току що съм си изградил. Просто е по-лесно. Със същия успех можеше да тръгна да говоря за хомофобия или нещо такова.

    Днес пак четох някаква депресарска книга (да на Мураками беше). От утре ги спирам, пак.
    И разни учебници по музика чета, ама май такива не се борят.

    Learn more?
  9. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    Туу лейт! Сега чета "Няма място за старите кучета" на МакКарти. Пича е някакъв модерен Стейнбек.

  10. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    не съм я чела. просто изречението извън контекста си ме разсмя. мнол шум за нищо...
    инче чета Parking in Antwerpen пак.

  11. ApriLL...

    [0__^ (RoCk]
    Joined: Фев '09
    Posts: 311

    offline

    http://chitanka.info/lib/text/1209

  12. bast

    The Alien cat
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 551

    offline

    Halo - Падението на Рийч за повече от 2 пъти вече

  13. orehovka

    мускетарка
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 654

    offline

    Пол Остър Тази сутрин ми донесоха три от петте му преведени на бг книги и веднага скокнах на едната.

    Gangnam style!
  14. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Atlas Shrugged : )

    Едновременно цинична и наивна, голям кеф. Единствената сериозна книга на която съм се смял с глас. Предчувствам, че ще ми стане много любима.

    Learn more?
  15. Mel

    модератор под прикритие
    Joined: Дек '08
    Posts: 602

    offline

    Аз все още чета Хрониките на Амбър с идеята да остана в духа на книгата -поради една тайна причина -(като си чета и други нещица междувременно) и какво да видя: в десета книга има героиня Джилва Която и по много неща прилича на моя милост Въ

    девиз:Три пъти чети,един път трий!:D
  16. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    6ti izrabotq edni leko studeni kart i 6te si ostane6, spoko.

  17. Mel

    модератор под прикритие
    Joined: Дек '08
    Posts: 602

    offline

    Еее,това беше причината да остана в духа на книгата! Добре,конкуренцийо,да видим кой кво ще направи!

    девиз:Три пъти чети,един път трий!:D
  18. Batman

    Член
    Joined: Яну '09
    Posts: 281

    offline

    Онзи ден прочетох първата книга от "Шерлок Холмс и Отрядът от улица Бейкър". Хареса ми, но се чудя дали да купувам и следващите две, тъй като са смотани издания без илюстрациите, за разлика от първата.

    Сега чета "Вятър във Върбите" (Wind in the Willows) на Кенет Греъм, ама на английски. То май я няма превеждана на Български.

    Batman created by Bob Kane (1915-1998)
    Visit "Realm of the Bat" at http://www.batfan93.blogspot.com
  19. orehovka

    мускетарка
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 654

    offline

    Това от Конан Дойл ли е пак или е фен-фикшън?

    Аз пък прочетох Making Money - взех си я от книжарницата на мола. За пръв път чета Тери Пратчет на английски и сега мога да видя колко много се губи при превода.

    Gangnam style!
  20. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    "Хари Потър и методите на рационалността."
    Фен фикшън писан от... Илиязер Юдковски.
    Юдковски е доста интересна и мотивирана личност. Целите които си е поставил в живота са не-по малки от постигане на безсмъртие и създаване на приятелски настроен изкуствен интелект. Няма научна степен, но за сметка на това си основава собствен институт за изследвания и разработки на изкуствен интелект и вече десет години работи в тая сфера.
    С интерес следя развитието му. Знаех, че пише есета за рационалността и малко научна фантастика, но фен-фикшъна с Хари Потър ме разби. Хари Потър, решава да открие, как действа магията, ползвайки научния подход.
    Май има съвсем сериозни намерения да напише книга. Не бях убеден, че историята ще е толкова забавна и увлекателна, но сега я препоръчвам с чиста съвест.
    Много хитър ход. Това е точно типа книги, който ще давам на децата си да четат някой ден вместо фентъзи (и Пратчет, разбира се).

    Learn more?
  21. j00t

    Добряк :(
    Joined: Фев '09
    Posts: 211

    offline

    Зачел съм се в "То" на Стивън Кинг. Първата книга беше потресаващо добра, докато втората нещо не ме грабва. Доста често се случва да има повторения на случки, но с променени местодействия и същества. В книгите Пениуайз е развит много добре и в него успявам да доловя част от всеки друг персонаж, докато във филма е много зле изведен (лично мнение). Общо взето съм доволен от дозата фантазия, която ми носи "То".

  22. Mel

    модератор под прикритие
    Joined: Дек '08
    Posts: 602

    offline

    "To" e много силна книга,да

    девиз:Три пъти чети,един път трий!:D
  23. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    orehovka каза:

    За пръв път чета Тери Пратчет на английски и сега мога да видя колко много се губи при превода.

    пробвай A Hat full of Sky половината е на шотландски...

    определено си струва да си ги намеря на английски всите.

  24. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Аз слушах доста аудиокниги на Пратчет, четени от Стивън Бригс с приятен британски акцент. Ама си мълчах, колко са готини, понеже такова четване си е чийтване.

    Learn more?
  25. Lisa

    random
    Joined: Фев '09
    Posts: 4 274

    offline

    само малко...
    някой да ти чете нещо и сам да си го четеш може доста да промени впечатлението от книгата, според мен.

  26. Azzara

    Solar
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 422

    offline

    Определено. Сега слушам биография на Джордж Карлин четена от брат му, който има много сходен глас и интонация.
    А като чета фен-фикшъна с Хари Потър между репликите на Макгонагъл редовно ми се причува характерното "Three points from Griffindor!" от аудио-книгите.

    Learn more?
  27. vasko

    василаки
    Joined: Юли '09
    Posts: 3 153

    offline

    "Жизнеописание на Микеланджело" от Асканио Кондиви ( Наука и изкуство 1980 ). Много хубаво книжле с приятен старовремски език.
    Същевременно чета и "Edison's Eve" by Gaby Wood. Непринудена изследователска книга за роботиката от 17, 18 и 19 в. Историята за Турчина ми е най-интересна.
    Прочел съм "Братя Карамазови" до 200-та страница някъде, като има време и с него ще се заема. Разправят, че бил най-якият християнски роман.

  28. bast

    The Alien cat
    Joined: Дек '08
    Posts: 1 551

    offline

    http://www.infodar.com/show_book.php?ISBN=954-761-229-8
    отново добро занимание ми беше в боницата

  29. Batman

    Член
    Joined: Яну '09
    Posts: 281

    offline

    orehovka каза:
    Това от Конан Дойл ли е пак или е фен-фикшън?

    Не е на Дойл, неговите тепърва смятам да ги почвам, но пак е много добро.
    Току-що прочетох The Dark Knight Returns, който едни приятели ми подариха за рожденния ден. Знаех си, че не трябва да си го купувам. Абсолютна боза е тоя комикс, прехвален също както "Година Първа". Хем грозен, хем зле написан. Идеята не е лоша, но е адски зле изпълнена. Най-хубавата част от комикса беше последната страница. Просто вече напълно съм се отказал от Милър, ама напълно. Най-хубавото нещо, което е писал излиза, че е сценария на Робокоп 2.

    Batman created by Bob Kane (1915-1998)
    Visit "Realm of the Bat" at http://www.batfan93.blogspot.com
  30. Dragon_Phoenix

    Член
    Joined: Мар '09
    Posts: 996

    offline

    Отново Р. Зелазни и отново 'Една нощ през самотния Октомври'

    Dragons Are Awesome!!!

RSS емисия за отговорите по темата

Отговор »

Трябва влезете, за да напишете отговор.

Comics Bistro — Форум | Задвижван от bbPress | Дизайн и поддръжка от Ивайло Драганов | Хостинг от ICN.Bg