Comics Bistro — Форум » Златният пръст » И сам воинът е воин

1. comix-boy

Член

Здравейте на всички ,

Потърсих подобна тема във форума , но така и не открих сходна , за това ще поставя началото на тази тук. И така, знаем, че може би най-подходящото и най-оригинално нещо в комиксите е да се рисуват надписите (речта) в "балончетата" на ръка , за да станат идентични и неповторими , но за хората като мен , и доста други комикс художници които правят комикси на български , които не искат да използват своите "ръкописни умения" , използват дигитални шрифтове за да се получи техният комикс както трябва .
    Не знам дали някои от вас са срещали този проблем , но ако не искаш да използваш стандартният Arial шрифт, и въпреки това искаш да направиш своят комикс добре визуализиран , търсиш в интеренет кирилизирани шрифтове. Докато търсих днес в интернет видях , че към момента има доста безплатни шрифтове на кирилица , които могат да се използват под една или друга форма, но те не са и на половина толкова многобройни колкото латинските шрифтове . За това отваряме тази тема , да намерим най-добрите от най-добрите шрифтове подходящи за комикс "балончета" или заглавие.

Нека да направим така , всеки който иска да се включи в темата с най-любимите от него шрифтове , да публикува изображение с надпис използван от даденият шрифт , да напише името на шрифта , дали е за заглавие или за речта , и да постави линк за сваляне , за да е по-лесно на потребителите да се сдобият с харесаният шрифт.

И тъй като аз отварям темата , аз ще поставя и нейното начало. Ето моето първо предложение:

1. Шрифт за балончета (за речта):
    - Име: BKHandy Bold Cyr
    - линк за сваляне: ТУК
    - Лично аз все още не съм изпробвал този шрифт, тъй като преди малко го намерих, но ми изглежда по мое мнение изключително приятен на вид, ясен и четлив и според мен подходящ много за балончетата.

2. Шрифт за заглавие на комикс:
    - Име: Beryozki - (вместо да добавям снимка натисни ТУК и ще ти излезе цяла презентация за този шрифт)
    - Можеш да го изтеглиш най-долу от презентационната страница
    - Въпреки , че съм на мнение , че заглавията е най-добре да се рисуват, ако някой предпочита шрифт за заглавие , мисля , че този е изключително подходящ , пък особено ако е за някой уестърн комикс

E това е за сега от мен, очаквам вашите предложения , на любимите ви шрифтове или тези които най-обичате да използвате за вашите комикси

2. vasko

василаки

Аз кирилизирах навремето за Грозен шрифтове, които впоследствие изтекоха по нашите ширини. Потърси из мрежата щом си тръгнал така с безплатния обяд. Тогава нямах сегашните си умения и имат доста грешки, но и няма да повторя това упражнение по ред причини.

Иначе имаме в офиса един кирилизран специално за комикси, даже и гръцка му направих... но доколкото знам клиента си го продва на техния сайт, не се интересувам толкова от разпространението след като дизайна е готов.

Не си "бери" като циганите шрифтове, ограбваш труда и нервите на много хора.

В MyFonts има много шрифтове, които се разпространяват безплатно по договор, с тях се зарибяват хората за по-големите пакети. Paratype и Parashute са най-големите за кирилица, но тяхната е руската версия.

3. comix-boy

Член

vasko каза:
    Аз кирилизирах навремето за Грозен шрифтове, които впоследствие изтекоха по нашите ширини. Потърси из мрежата щом си тръгнал така с безплатния обяд. Тогава нямах сегашните си умения и имат доста грешки, но и няма да повторя това упражнение по ред причини.

Иначе имаме в офиса един кирилизран специално за комикси, даже и гръцка му направих... но доколкото знам клиента си го продва на техния сайт, не се интересувам толкова от разпространението след като дизайна е готов.

Не си "бери" като циганите шрифтове, ограбваш труда и нервите на много хора.

В MyFonts има много шрифтове, които се разпространяват безплатно по договор, с тях се зарибяват хората за по-големите пакети. Paratype и Parashute са най-големите за кирилица, но тяхната е руската версия.

Напълно си прав , и съм съгласен с теб , че се ограбва труда на хората които са създали дадено нещо . Може , би не съм се изразил правилно. Защото в интернет има много шрифтове които се разпространяват безплатно от самите автори , исках да конкретизирам в темата тези безплатни шрифтове , които самите им създатели умишлено разпространяват онлайн.

4. vasko

василаки

Ахаа. ОК Не мога да се сетя конкретно за шрифтове, които да се ползват за комикси с кирилица, но можеш да пробваш с 4 от нашето PH:

http://www.fontfabric.com/ph-free-fonts/

Скрол надолу до зеленото бутонче.

5. comix-boy

Член

Да тези изглеждат страхотно ! Точно идеални са за комикси , или заглавие , биха изглеждали супер .

А по между другото ето още едно предложение от мен:

1. Шрифт за балончета (за речта):
    - Име: A day without sun

1. Шрифт за заглавие:
    - Име:Yarin
    - Автор: Mario Pan

6. vasko

василаки

Супер, супер
    Колегата ме насочи към http://www.comicbookfonts.com
    Доколкото разбрах големите комикс-издатекства работят с техни шрифтове. Не знам там да имат кирилица, но можеш да ги видиш като ниво, което трябва да има един комикс шрифт.

Шрифта, за който ти говорех - Комика - разбрах, че си е бил само за вътрешна употреба.

По надолу ще напиша някои неща, които са теоретични и не са критика конкретно към някого:

...

Ако някой се интересува от техническата част:
    Принципно да се направи комиксов шрифт е много по-сложно от обикновен гротесков. Имитира написан на ръка текст и затова има лек наклон нядясно, игра тънко-дебело в гредите, специфични заобляния и ред други характеристики. Задължително трябва да има болд версия, защото в комиксите се болдира много. Освен това трябва да си "ходи" добре с шрифтовете за звукови ефекти.

Тези, които си показал стоят ок сами за себе си, или в някаква проста display композиция - "текст на фон", но представи си ги смалени в балончета, страница след страница - според мен там не биха стояли добре, особено BKHandy Bold Cyr. Виж какво разностилие има.

Голямото Ж е с едни крачета, малкото - с други.
    Я-то голямото и малкото по същия начин.
    Много от буквите като ги смалиш пропорционално - С, Ц, Ш, Щ - би се видяло колко се различават малките от големите. По наклон, овали, общ характер.
    И-то главното е право, както е редно, а малкото е със заобляне - малкото п обаче е умалено главно, а не n, както е редно.

(Даже не засягам въпроса с българска vs руска кирилица. Само ще кажа, че и руснаците имат дефицит на кирилски шрифтове и нищо не пречи ние да им наложим нашата версия, а не наопаки. Размера няма значение. Япония като е един остров това пречи ли цял свят да залита по тяхната култура? И ние можем)

Пробвай да хванеш някой такъв шрифт и да ошрифтиш някоя страница от комикс. Там най-добре би се видяло кое става и кое -не.

7. vasko

василаки

Ако ми остане време ще потърся за безплатни легални комикс-шрифтове. Лично на мен не ми се е налагало да търся такива досега.

8. comix-boy

Член

Мисля , че те разбрах , направил си добър анализ на това какъв би трябвало да изглежда един шрифт за комикс , и кое би седяло добре. Идеално към темата. Благодаря за интересното включване и за съветите .

9. comix-boy

Член

И като говорим за подходящи за комикс шрифтове , в доста от комиксите които съм чел (предимно преведените на български комикс серии на The Goon), някои от комиксите от новата "Дъга" , и някои комикси от списание "Ко-миксер" използват ето този шрифт.

Специално този откъс е от комиксът със заглавие "Успешна стратегия" на Веселин Костадинов и Роман Кисьов (NsO) , намерил мястото си в четвърти брой на списание "Ко-миксер" .

Много ми харесва , начина на изписването на "Д"-то , и лекият наклон на главните букви. Мисля , че е идеалният шрифт за комикс. Като цяло виждал съм доста хора да използват този шрифт, но така и не мога да го намеря в интернет. (не ,че знам с какво заглавие да го търся де), но от шрифтовете на които съм попадал, не съм се натъквал именно на този.

10. comix-boy

Член

Деам,

Открих търсеният от мен шрифт (с изключение , че няма малки букви , а се изобразява само с главни), и още 10-тина супер страхотни шрифтове предназначени тъкмо за комикси .

ЛИНК Има доста интересни и подходящи кирилизирани предложения.

11. moon21

Член

Мерси много! Открих много полезни неща!

12. sbx

Член

И аз много се радвам, че открих темата!
    Борсово търгувани фондове, палетни стелажи, чанти за рамо, карго застраховка

RSS емисия за отговорите по темата

Отговор

Трябва влезете, за да напишете отговор.

Comics Bistro — Форум | Задвижван от bbPress | Дизайн и поддръжка от Ивайло Драганов | Хостинг от ICN.Bg